07.04.2013

Wieczór oliwą płynący

18 marca, dzięki uprzejmości Ani z  Fundacji Włosko-Polskiej InteRe miałam okazję uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielami firmy Terravecchia srl zajmującej się produkcją oliwy z oliwek. 
Terravecchia, oliwa z oliwek, Klub Wino, InterRe, Fundacja włosko-polska, wielki świat kuchenny blat, ciekawe wydarzenia Łódź
fot: Joanna Polak www.smaki-i-smaczki.pl
Nie było to jednak typowe spotkanie o charakterze handlowym ale wieczór, w którym główną rolę grały opowieści na temat procesu powstawania oliwy, jej rodzajach i o tym, na co należy zwracać uwagę przy jej wyborze połączone z  degustacją oliwy. Dodatkowym dla mnie wyróżnieniem było to, że zostałam poproszona przez Anię o przygotowanie pieczywa niezbędnego do degustacji. Upiekłam więc bagietki i 3 rodzaje foccaci. Przepisy na pieczywo będę stopniowo publikować- sposób wykonania bagietki i foccaci z ziołami odnajdziecie  na biedronkowych stronach. 

Spotkanie odbyło się  w Klubie Wino- kolejnym punkcie na mapie Łodzi, które warto odwiedzić. To jedno z tych magicznych miejsc prowadzonych przez pasjonatów, dla których nie ma zbyt banalnych pytań :) 
fot: Joanna Polak www.smaki-i-smaczki.pl
To, co przede wszystkim zapamiętałam ze spotkania to kilka zasad, którymi od dziś będę kierować się kupując oliwę. Nie odkrywają one Ameryki, ale często to, co oczywiste umyka nam gdy udajemy się na zakupy. 

1. Unikamy oliwy produkowanej przed duże koncerny
Rzecz w zasadzie oczywista. Chyba każdy z nas przekonał się, że choć produkty z dużych koncernów kuszą ceną to ich jakość w wielu przypadkach pozostawia wiele do życzenia.

2. Wybieramy oliwę w ciemnej butelce 
Ciemna butelka chroni oliwę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

3. Zwracamy uwagę na  miejsce wyprodukowania oliwy.
Staramy się wybierać oliwę wyprodukowaną we Włoszech. Oznaczenie że dany produkt został wyprodukowany "w krajach Unii Europejskiej" może oznaczać, że oliwki pochodzą z jednego kraju, a następnie są transportowane do innego kraju/krajów w celu dokończenia procesu tworzenia oliwy, który od początku do końca powinien zamknąć się w 24 godzinach. 

4.Dlaczego warto wybrać oliwę extra virgin?
Jest to najzdrowszy i najbardziej bogaty w składniki odżywcze rodzaj oliwy. To oliwa pochodząca z pierwszego tłoczenia, nie podlegająca filtrowaniu. 

Tak wygląda oliwa spełniająca wszystkie 4 powyższe kryteria: 
fot: Joanna Polak www.smaki-i-smaczki.pl
Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pozwolą Wam wybrać najlepszą oliwę w rozsądnej cenie. 

Brak komentarzy :

font-family: 'Comfortaa', cursive;