10.03.2013

Domowy wypiek chleba- patenty i porady

jak upiec chleb? chleb domowego wypieku, porady i patenty
Źródło

Dziś mam dla Was coś ekstra- kilka porad i patentów, które ułatwią Wam pieczenie chleba lub które sprawią, że pieczywo przez Was wykonane będzie jeszcze lepsze :) 
Do tego wpisu zbierałam się dość długo i zgromadziłam w nim to, czego nauczyłam się do tej pory. Zauważyłam, że pewne pomysły powtarzają się w przepisach i że możemy dowolnie nimi żonglować w zależności od zawartości naszej spiżarni. 


JAK ZROBIĆ CHRUPIĄCĄ SKÓRKĘ?
Patentów chrupiącą skórkę w pieczywie naszej produkcji jest kilka. Efekt ten można osiągnąć:
  • wstawiając na dno nierozgrzanego piekarnika naczynie żaroodporne z wodą
  • spryskując ścianki nagrzanego piekarnika wodą
  • wrzucając na dno nagrzanego piekarnika kilka kostek lodu
  • smarując chleb mąką kukurydzianą rozpuszczoną w wodzie (tak jak w tym przepisie
Dodatkowo warto wysmarować cienką warstwą masła lub oleju papier do pieczenia, na którym układamy bułki/chleb .

ŚWIEŻE PIECZYWO NA ŚNIADANIE? TO MOŻLIWE!
Wypiekanie chleba/bułek/bagietek wiąże się przeważnie z oczekiwaniem na wyrośnięcie ciasta. Najczęściej etap ten należy powtórzyć dwukrotnie- raz tuż po zagnieceniu ciasta, i drugi raz po uformowaniu bułek czy przełożeniu chleba do formy.
Od jakiegoś czasu stosuję następujący patent, który pozwala mi cieszyć się smakiem świeżego pieczywa nie tylko podczas weekendowych śniadań, kiedy mamy więcej czasu na nastawienie naszego ulubionego pieczywa. 
Wieczorem zagniatam ciasto, daję mu czas na odpoczynek a następnie formuję chleb/bułki i tak przygotowane ciasto albo wystawiam na balkon ( przykryte folią aluminiową) albo wstawiam do lodówki. Tuż po przebudzeniu przenoszę blachę w miejsce o temperaturze pokojowej i nastawiam piekarnik. I wtedy, gdy ja szykuję się do pracy- bułki czy chleb mogą upiec się w piekarniku. W ten sposób mogę na śniadanie zapodać sobie i Panu Biedronkowi świeże pieczywo :) 

NIE ZE MNĄ TE NUMERY!
Poniższym tekstem narażę się zapewne bardziej wytrawnym piekarzom lub osobom o bardziej wyrafinowanym smaku, ale mówi się trudno :)
Każda mąka ma swój typ- 500, 750, 850. Generalnie - im wyższy numer tym mąka składem jest zbliżona bardziej do składu chemicznego zboża. Tym samym im jej numer jest wyższy - tym lepiej. Nie wiem jak Wy, ale ja nie jestem w stanie rozpoznać z mąki o jakim numerze został upieczony chleb. Potrafię rozróżnić rodzaj mąki- czy jest to mąka orkiszowa, żytnia czy pszenna, wiem że mąka pełnoziarnista ma wyższy numer, ale rozpoznać czy użyta do wypieku mąka miała numer 550 czy 950 nie potrafię. 
Nacięłam się także na mąki kupowane w młynach bo wraz z nimi przywędrowały do mnie wołki zbożowe. 
Dlatego też, ja do wypieku chleba używam najzwyklejszej mąki- lepiej kupić mąkę o niższym numerze i dość szybko ją wykorzystać niż inwestować w mąki o różnych typach, które będą leżakowały w Waszej kuchni przez okrągły rok. 

Brak komentarzy :

font-family: 'Comfortaa', cursive;