17.01.2013

Retro Kuchnia - wprowadzenie


Fannie Farmer; retro kuchnia; biografia Fannie Farmer; książka kucharska Fannie Farmer; nauka gotowania Fannie Farmer

Zgodnie z zapowiedzią, dziś zapraszam Was na pierwszą odsłonę I edycji Retro Kuchni.  Retro Kuchnia to cykl postów, w których będę przedstawiać Wam przepisy z jednej, wybranej przeze mnie książki kucharskiej, wydanej po raz pierwszy co najmniej 50-60 lat temu.

W I edycji, będziemy wspólnie odkrywać potrawy goszczące na bostońskich stołach w latach 90-tych XIX wieku, które zostały zebrane przez Fannie Farmer w „The Fanny Farmer Boston Cooking- School Book” , wydanej po raz pierwszy w 1896 roku.  Ja , w naszej wędrówce w czasie i przestrzeni, będę korzystać z wydania pochodzącego z 1951r

Zanim wspólnie zaczniemy odkrywać dania opisywane przez Fannie Farmer chciałaby po krótce  przedstawić Wam jej historię i pokazać Wam, dlaczego napisana przez nią książka jest wyjątkowa.


Fannie Farmer; biografia Fannie Farmer; retro kuchnia; książka kucharska Fannie Farmer; nauka gotowania Fannie Farmer
Źródło
Fannie Farmer ( ur. 23.03.1857r; zm. 15.01.1915) pochodziła z bardzo postępowej rodziny. Jej rodzicami byli niezbyt zamożni mieszkańcy Bostonu, którzy za punkt honoru postawili sobie umożliwienie swoim czterem córkom zdobycia gruntownego wykształcenia.  Niestety, plany wysłania Fannie do college’u pokrzyżował częściowy paraliż, którego Nasza bohaterka doznała w wieku lat 16. W ciągu kilku kolejnych lat Panna Farmer dosłownie i w przenośni próbowała stanąć na nogi, poświęcając swój czas  z jednej strony na rehabilitację i próbę odzyskania dawnej sprawności, z drugiej zaś na pomoc rodzicom w pracach domowych. Gdy stan jej zdrowia poprawił się na tyle, by mogła podjąć pracę- zatrudniła się jako opiekunka matki jednego z bardziej prominentnych obywateli Bostonu- u Charlesa Shaw.

To właśnie podczas pracy u Państwa Shaw Fannie, wówczas już trzydziestoletnia kobieta, odkryła zamiłowanie do gotowania. Ulegając namowom swojego szefa i rodziców zapisała się na zajęcia do Bostońskiej Szkoły Gotowania (Boston Cooking School)  aby uzyskać kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu nauczyciela gotowania.

Celem Bostońskej Szkoły Gotowania założonej w 1879r było umożliwienie kobietom zdobycie kwalifikacji, które  stanowiły swego rodzaju zabezpieczenie na wypadek pogorszenia się ich statusu materialnego. Jedną z takich dam była Mary Lincoln, która zaczęła udzielać lekcji gotowania po tym, jak interesy prowadzone przez jej męża zakończyły się porażką. Mary Lincoln kierowała Bostońską szkołą kulinarną w latach 1879-1885 i stała się popularną autorką książek kucharskich. Fannie Farmer poszła w jej ślady- jako wyróżniająca się studentka po zakończeniu nauki otrzymała propozycję pozostania w Bostońskiej Szkole Gotowania  najpierw w charakterze asystentki dyrektora ,  a od 1891r na stanowisku jej dyrektora.

Fannie Farmer; biografia Fannie Farmer; retro kuchnia; książka kucharska Fannie Farmer; nauka gotowania Fannie Farmer

W 1896 r Fannie Farmer wydała swoją pierwszą książkę „The Fannie Farmer Boston Cooking- School Cookbook”, która na tle dotychczas publikowanych pozycji  wyróżniała się przede wszystkim krótkimi i precyzyjnymi  opisami wykonania dań opartych na dostępnej wówczas wiedzy z zakresu technologii żywienia. Oprócz przepisów Panna Farmer zamieściła w niej naukowe wyjaśnienia procesów dotyczących obróbki żywności, położyła nacisk na jednolity system miar i wag oraz wyliczenia dotyczące kaloryczności i zapotrzebowania organizmu na określone składniki odżywcze.  Obecnie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że instrukcje zawarte w książkach kucharskich oparte są  o jasne wytyczne gdzie  jednostki objętości ( szklanka, łyżka, łyżeczka) wypierają tam, gdzie to możliwe jednostki miar. Współcześni autorzy nie tylko są w stanie określić czy dana potrawa jest dietetyczna, bezglutenowa ale także są w stanie podać ilość kcal przypadających na jedną porcję.

Wertując książki kucharskie w poszukiwaniu inspiracji warto pamiętać że to Fannie Farmer była pionierką w zakresie prezentowania przepisów w formie do której obecnie jesteśmy przyzwyczajeni.

Wracając jednak do historii Naszej Bohaterki- w 1902r Fannie Farmer postanowiła otworzyć własną szkołę gastronomiczną, która dość szybko zmieniła swój profil ze szkoły uczącej gotowania przyszłe panie domu i damy z wyższych sfer na placówkę specjalizującą się w nauczaniu z zakresu diet dla osób chorych i niepełnosprawnych.  Wkrótce po otwarciu szkoły  Fannie Farmer opublikowała najważniejszą, w jej ocenie, książkę poświęconą tej tematyce („ Food and Cookery for the Sick i Convalescent”).   

Fannie do końca swojego życia pozostała osobą aktywną, chętnie udzielającą cieszących się dużą popularnością wykładów dla pielęgniarek, organizacji kobiecych a nawet dla Harvard Medical School.
Źródła: 1; 2; 3; 4;5

8 komentarzy :

Przypraw mnie pisze...

Jestem ciekawa dalszego ciągu cyklu.Zapowiada się bardzo interesująco.
Pozdrawiam
A.

Anonimowy pisze...

Z niecierpliwością czekam na dania! Gosia O.

Biedronka pisze...

Cieszę się bardzo :) Na pierwszy rzut w ruch pójdzie pieczywo!

Biedronka pisze...

Gosiu, przepisy będą pojawiać się średnio raz w tygodniu- też jestem ciekawa tego eksperymentu :)

Marzena pisze...

Będę chłonęła kolejne wpisy i przepisy:-) Kuchnia retro staje się powoli modern:-)

Biedronka pisze...

Sama jestem bardzo ciekawa tego eksperymentu :)

Iwona Rafał Bortniczuk pisze...

Biedronko, z niecierpliwością czekamy na więcej! Kiedy kolejny odcinek?:)

Biedronka pisze...

Kolejny będzie jutro- zaczynamy od chlebów. Powiem tak- upiekłam dotąd dwa i jestem zachwycona, choć technika zagniatania ciasta jest zupełnie inna i przepis musiałam poddać lekkiej modyfikacji.

font-family: 'Comfortaa', cursive;